Anglonubijská koza

Anglo-nubijská koza je mléčné plemeno známé pro jeho velmi kvalitní a chutné mléko bez charakteristického kozího zápachu. Jeho vysoký obsah tuku a bílkoviny je velmi ceněný výrobci sýrů.

Plemeno AN koz bylo vyšlechtěno v 19. století na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny. Díky svým blízkovýchodním předkům snášejí tyto kozy na rozdíl od ostatních mléčných plemen i značně vysoké teploty.

Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima.

Rohatost není typickým plemenným znakem. U rohatých koz jsou rohy nasazeny široce od sebe, směřují dozadu a neměly by vybočovat ven. Krk je bez přívěsků. Hřbet je rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek, ovšem bez zakřivení páteře.

Srst je krátká a jemná bez dlouhých chlupů. U Anglonubijských kozlů se však mohou vyskytovat i delší chlupy.

Mezi Anglonubijskými kozami se vyskytují jedinci bílé i smetanové barvy, světle hnědé, kaštanové až černé barvy, případně i strakaté, nebo maskáčové. Zbarvení je u obou pohlaví nejednotné.

Vemeno je kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny nejsou výrazně odděleny.

Živá hmotnost Anglonubijských koz, při průměrné výšce v kohoutku 80 cm, je 60-80 kg, Živá hmotnost kozlů v dospělosti s průměrnou výškou v kohoutku 90 cm je 90-110 kg.

Plemeno Anglonubojská koza se vyznačuje vysokou plodností, výbornou mléčnou užitkovostí a kvalitou mléka. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 – 220 %, s odchovem minimálně 180 %. Živá hmotnost kůzlat ve věku 70 dní je 18 kg. Průměrný denní přírůstek při odchovu a výkrmu Anglonubijských kůzlat je min. 2000 až 220 g.

Produkce mléka za laktaci je v průměru 1000 – 1500 l mléka při vysoké tučnosti 4,8 % (v rozmezí 3,7 – 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % (v rozpětí 3,7 – 4,5 %).